Kā iemācīt klusu uzvedību bērniem?

Bērna aktivitāte var nebūt trokšņainība. Ikviens bērns var iemācīties runāt čukstus, ja viņš būs pārliecināts, ka viņu sadzirdēs tas, ar kuru viņš runā.

Pat rotaļājoties vai skraidot, ir iespējams būt klusam "kā pelītei". Pelīte arī skraida, bet tik klusi, ka to neviens nedzird. Arī kaķis iet un skrien klusiņām. Par piemēru bērnam var minēt šos dzīvniekus vai indiāņus, partizānus, izlūkus, kuri pārvietojas ātri un veikli, bet ļoti klusi, sazinās ar zīmju palīdzību, nevis ar balsi. Beigās pievienoju arī video, kā nomierināt dažādu vecumu bērnus.

Klusas uzvedības prasme ir mūsu gēnos, jo tie, kuri neprot noteiktos apstākļos pārslēgties uz kluso režīmu, jau senatnē nevarēja izturēt dabisko atlasi.

Kad bērni vai pirmsskolas vecuma bērni ir satraukti vai dusmīgi, viņu balsis ir skaļas, spalgas. Pat tad, kad bērns ir apguvis čukstēšanas prasmi, spēcīgu emociju gadījumā  viņa čuksti nepiemērotā situācijā, piemēram, bibliotēka, kinoteātrī vai baznīcā, var būt dzirdami ļoti tālu. Reizēm gribas bērna muti aizlīmēt ar līmlenti, tomēr tik drastiski pasākumi nav nepieciešami.

Ieklausieties savā bērnā! Kad viņš runā, skatieties tieši uz viņu. Nereti bērni pasaulē jūtas kā mazi kripatiņi (kurīši). Viņi domā, ka piesaistīt uzmanību var tikai skaļa balss. Tas kļūst par ieradumu, it īpaši, ja pieaugušie regulāri nepievērš uzmanību vai bērnam šķiet, ka viņi neklausās pietiekami uzmanīgi. Jūs varbūt spējat klausīties bērnu, darot citus darbus, bet jūsu bērns to nesaprot, ja jūs uz viņu nereaģējat, ja neskatāties tieši acīs.

Ja bērns jau ir pietiekami saprotošs, runājiet ar bērnu par kluso un skaļo balsi. Paskaidrojiet, ka dažās situācijās, piemēram, baznīcā, bibliotēkā, kinoteātrī un istabā ar guļošu zīdaini, drīkst tikai čukstēt. Sniedziet piemērus, kad skaļas balsis ir piemērotas, piemēram, sporta pasākumā vai rotaļlaukumā.

Pasakiet bērnam, ka var būt ne tikai dažādas vietas, kur visiem ir jāčukst, ir arī lietas, par kurām labāk pateikt čukstus. Piemēram, lai pateiktu, ka vajag čurāt vai kakāt, labāk to teikt klusiņām.

Pat tad, ja kāds cits bērns vai pieaugušais runā vai uzvedas skaļi (piemēram lektors runā vai māksliniens dzied uz skatuves), tas nav iemesls pāriet uz skaļo režīmu. Bērns šādos gadījumos var pieskarties jūsu rokai. Kad jūsu uzmanība ir pievērsta, bērns var pakustināt pirkstu, aicinot jūs pieliekties, lai dzirdētu viņa čukstus.

Apspriediet citas situācijas, kad ir piemērota čukstēšana, piemēram, redzot cilvēku ar invaliditāti un ja ir vēlme jums par to pajautāt. Paskaidrojiet, ka par dažām lietām vajadzētu runātu ļoti klusā balsī.

Trenējies runāt čukstus. Naktī, kad liekat savu bērnu gulēt vai citos klusos laikos, sačuksties. Izaiciniet savu bērnu klusināt balsi tik daudz, ka jūs viņu dzirdat tikai, pieliekot ausi pāris centimetru attālumā no viņa mutes. Tādējādi var nodemonstrēt, ka klusā vietā var dzirdēt pat vismaigāko čukstu.

Var arī trenēties, vienam runājot čukstus, bet otram skaļi, piemēram, skaļi atkārtojot klusi izteiktos vārdus.

Pasakiet bērnam, ka varat izmantot slepenu signālu, lai norādītu, kad ir jāčukst. Pielieciet pie mutes izstieptu rādītājpirkstu. Tādējādi var pabrīdināt citus, ka ir jāpāriet klusajā režīmā. Mazam bērnam ir saprotams arī šāds žests – https://www.youtube.com/watch?v=TQwUBFTsQIw

Var būt gadījumi, kad bērnam ir kāda vajadzība, kura nav apmierināma, sēžot sēdvietā; tad vecākiem būtu savlaicīgi jāattopas un attiecīgi jāreaģē. Ja bērns ir izsalcis, noguris, nogarlaikojies, nokārtojis dabiskās vajadzības autiņbiksītēs, viņam kaut kas sāp utml. Katrā situācijā ir jārīkojas noteiktā veidā, ko katrs vecāks var mācīties atpazīt.

Padoms

Atcerieties, ka mazuļi nespēj ilgi noturēt uzmanību. Var būt nepieciešams vairākkārt atgādināt, ka jāizmanto čukstēšanas prasme.

Paskaidrojiet arī, ka čukstēšana noteiktos laikos ir nevēlama, piemēram, ja trīs bērni ir vienā istabā un divi sāk sačukstēties par trešo.

Brīdinājums

Ja šķiet, ka bērns nespēj runāt klusā balsī, aizvediet viņu pie ārsta uz dzirdes pārbaudi. Regulāra skaļa runāšana var liecināt par dzirdes problēmu.

 

Video ar metodi, kā panākt, lai zīdainis nomierinās: https://www.youtube.com/watch?v=pnWynN_tPTQ

Kā dažās minūtēs panākt, lai bērnudārza bērni kļūst klusi

https://www.youtube.com/watch?v=yRKpNaVaP84